A tejtermelő tehenészeti telepek irányításához napjainkban már alap feltételek közé tartozik egy hatékony számítógépes program, amelynek segítségével az állomány naprakész nyilvántartása elvégezhető. A tenyésztési, termelési, állategészségügyi adatok áttekinthetően és gyorsan hozzáférhető módon kezelhetők.
A napi termelésirányítási munkában (csoportosítások, inszeminálások, beteg egyedek kezelése, stb.,) a telepi szakemberek számára előnyt jelent az információk egyszerű és gyors megjelenítése. A tenyésztési munkát segítik és megalapozott döntésekhez szolgáltatnak információt az egyedek életteljesítményéről készíthető elemzések, kimutatások.
A TALP program Windows XP és Win 7 (kivétel Win 7 Home) környezetben telepíthető, minimális gépigény memória 1 GB RAM, 2 GB szabad tárkapacitás a merevlemezen, USB port.
A program menürendszere könnyen áttekinthető és megtanulható. Külön menücsoportokban találhatók az adatbeviteli, a lekérdezési (listakészítés), az adatkapcsolati és technikai beállítási feladatok elvégzését biztosító funkciók.
Lehetőség van egy-egy állat összes adatának egy képernyőn történő megtekintésére és szükség esetén egy korábbi adat módosítására.
A program modulokból épül fel, az egyes modulok közül igény szerint lehet kiválasztani a felhasználónak, hogy a program biztosította összes modul közül melyeket szeretné használni.
A program az alábbi területek nyilvántartására és karbantartására alkalmas:
– Törzsadatok nyilvántartása (azonosító, születési idő, ivar, apa, anya, kikerülés, stb.,)
– Bikatörzs adatok (tenyészbikák adatai)
– Tenyésztési adatok nyilvántartása (termékenyítések, vemhességek, ellések, stb.,)
– Termelési adatok nyilvántartása (termelt tej, zsír, fehérje, szom.sejt, karbamid,stb.,)
– Termelési (takarmányozási) csoportok kialakítása áttekintő, paraméterezhető táblázatok használatával.
– Állattegészségügyi adatok (egyedi és csoportos kezelések, egyéb beavatkozások, TBC vizsgálathoz nyilvántartások)
– Tőgyegészségügyi modul (szomatikus sejtszámvizsgálati adatokon alapuló szűrőlista, mastitest vizsgálatok, bakterológiai viszgálatok eredményeinek és az okszerű kezeléseknek a nyilvántartása).
– Gyógyszer nyilvántartás (gyógyszertörzs adatok, gyógyszer paraméterek, készletek, élelmezésegészségügyi várakozási idők figyelése,stb.,)
– ENAR modul (füljelző készletnyilvántartás, marhalevél adatok kezelése, ENAR bejelentések nyilvántartása, ENAR leltár,stb,.)
– Termékenyítő anyag nyivántartás (spermakészletek, adag, termelési szám, stb.,)
– Állományváltozások kezelése (korcsoportok kialakítása, korosbítások, állományváltozások napi, havi, éves)
– Takarmányozási napló vezetés (takarmánytörzs adatok, takarmány paraméterek, takarmánykészletek, tak. napló készítés)
– Tehén egyedi érték nyivántartás (tenyésztésbe állításkori érték, értékcsökkenési futamidő, maradvány érték, egyedi érték adott időpontban stb.)
– Tejházi nyilvántartások (termelt tej fejésenként, naponta, dekádonként, havonta, felhasználások, értékesítések.)
– Adatkapcsolatok (Termelésellenőrzés adatainak átvétele, közvetlenül ellenörzőfejés után, labor adatok elektronikusan, TALP-at használó telepek közötti teljeskörű adatátadás, Tenyésztő szervezetek adatai (küllemi bírálati adatok, tenyészértékek) Fejőrendszerekkel kölcsönös adatkapcsolat (Al Pro, Boumatic)
– Származás elemzések (származási adatok értékelése, beltenyésztési együttható számítás, adatok leválogatása és átadása párosítási tervkészítő programoknak, párosítási adatok átvétele)
A TALP az adatbázisban tárolt adatok lekérdezésére többféle, a felhasználó igényeihez igazodó lehetőséget biztosít. A lekérdezések menü alatt az alábbi fő csoportosításban kereshetők az adatok:
– Tenyésztési adatok (16)
– Termelési adatok (24)
– Termelési csoport listák (2)
– Állatorvosi kezelések (6)
– Szaporodásbiológiai értékelések (19)
– Laktációs listák (3)
– Napi teendők listái (5)
Az egyes csoportokon belül választható listák (megadott adatkörben) egyedileg is paraméterezhetőek, azaz szűrések és rendezési szempontok tetszés szerint beállíthatóak.
A témakörönként választható listák mellett készíthetőek szabadon összeállítható listák is.
Ezeknél a listáknál a felhasználó dönti el, hogy milyen adatok, milyen sorrendben és milyen szűrési feltételek szerint kerüljenek listázásra, mi legyen a lista neve, stb. Ezek a szabadon összeállítható listák igény esetén elmenthetők és bármikor indíthatók a későbbiekben.
Az ÁT Kft. által közel két évtizede elektronikusan gyűjtött tenyésztési és termelési adatok egy központi adatbázisba kerülnek tárolásra. Ebből az adatbázisból igény szerint lehetőség van egy tenyészet adatbázisának a leválogatására. A leválogatott adatok az utolsó havi ellenőrző fejés napjáig felvett tenyésztési és termelési adatokat tartalmazzák. A TALP programmal egy-egy telep adatbázisa egyszerűen és gyorsan betölthető a telepi számítógépre. Így a telepi szakemberek az aktuális adatokkal feltöltve kezdhetik meg a TALP használatát, készíthetnek kimutatásokat és egyedi igények szerint kibővített tartalommal folytathatják az adatok rögzítését.
A TALP programot folyamatosan fejlesztjük, beépítve a tenyészetek szakembereinek szakmai közérdeklődésre számottartó javaslatait, a jogszabályok módosításából következő változásokat, a tenyésztési és tartástechnológiai fejlesztések által elvárt igényeket.
A program használatához teljes körű támogatást biztosítunk minden partnerünknek, országos hálózatunkban dolgozó munkatársaink helyszíni tanácsadást nyújtanak, rendszeresen mentik a telepi adatbázisokat és az újabb fejlesztéseket telepítik a partnerek számítógépeire.
TALP előnyei:
– központi adatbázisból feltölthető induló adatok,
– egyszerű, áttekinthető kezelő felület,
– a Teljesítményvizsgáló szervezettel teljes egészében kompatibilis adatkapcsolat,
– rendszeres adatbázismentés, gyors és biztonságos visszaállíthatósága az adatoknak,
– lekérdezési lehetőségek gazdag választéka (fix és szabadon összeállítható listák),
– az elkészült lekérdezések közvetlenül átalakíthatóak pdf vagy excel formátumba.