Hírek
2024. szeptember 30.
Dr. Kenéz Árpád 2024. október 1-jétől operatív igazgatói pozíciót tölt be az ÁT Kft.-nél, munkáját a Tejvizsgáló Laboratórium élén dr. Takács Márton veszi át, mint laboratóriumigazgató. Kérjük, hogy a Tejvizsgáló Laboratóriumot érintő kérdésekkel őt szíveskedjenek keresni az itt megadott elérhetőségeken: takacs.marton@atkft.hu, +36203503130.
2024. szeptember 8.
Tisztelt Partnereink!
Tekintettel a fokozódó igényre, szeptember 9-től az Aflatoxin B1 és M1 vizsgálatokat hetente két alkalommal, kedden és pénteken végezzük. A többi napon is rendelkezésre állunk, de ilyenkor csak sürgősségi felár ellenében áll módunkban elvégezni a vizsgálatokat. A tejmintákat csak akkor tudjuk az adott vizsgálati napon levizsgálni, ha azok legkésőbb 10 óráig beérkeznek. A mintákat ne fagyasszák le.
A takarmánymintákat a vizsgálati napot megelőző napon hozzák be.
Üdvözlettel,
Dr. Kenéz Árpád
Laboratóriumigazgató
2025. 01. 21.
TÁJÉKOZTATÁS
TAKARMÁNYANALITIKAI LABORATÓRIUM
Január 27-én (hétfőn) a labor nem fogad személyes behozott mintákat, és nem lesz eredményközlés sem.
Január 28-án (kedden) ügyeleti rendben (8.00-16.00) veszünk át mintát, de eredményközlés ezen a napon sem lesz.
Január 29-től (szerdától) a normál menetrend szerint fogunk dolgozni.
TEJVIZSGÁLÓ LABORATÓRIUM
Január 27-én és 28-án (hétfőn és kedden) a Tejvizsgáló Laboratóriumban nem lesz mintaátvétel.
Január 29-től (szerdától) a normál menetrend szerint fogunk dolgozni.
MEGÉRTÉSÜKET ELŐRE IS KÖSZÖNJÜK!
2024. augusztus 28.
Kedves Partnereink!
Örömmel értesítjük partnereinket, hogy 2024. szeptember 1-jétől újra indul a tömegtakarmány-mintavételi szolgáltatásunk. A takarmányminta-vételt egy alvállalkozó szakember kolléga fogja elvégezni.
A takarmányminta-vétel megrendelése Podmaniczky Tímeánál történik a szokásos módon telefonon vagy e-mailben. A mintavételt 5-7 munkanapon belül vállaljuk elvégezni. A pontos időpontot és a helyszínt a mintavételt végző kollégával érdemes majd telefonon egyeztetni.
A megrendelés akkor tudjuk teljesíteni, ha legalább 3 takarmánymintát biztosítanak egy kiszállásra, amiből legalább 1 fúrt minta és ezen mintákat az ÁT Kft. laboratóriuma vizsgálja. Maximum 5 fúrt elegymintát (együttesen 5 depót és/vagy hurkát és/vagy bálaszilázs-kazlat és/vagy szénakazlat) tudunk egy nap vállalni, ha nem tud a telep érdemi fizikai segítséget adni. Amennyiben fizikai segítséget kapunk, akkor maximum 7 fúrt mintát tudunk egy munkanap megvenni. Ezen felüli fúrt minták esetében újabb napi díjat foguk kiszámlázni, ha kollégánk vállalja a munkaidőn túli munkavégzést (csökkentve ezzel az Önöknek kiszámlázandó útiköltséget). Egy silódepót/hurkát három fúrással mintázunk meg, egy bálaszilázs-kazlat vagy szénakazlat 5 átlagos bála megfúrásával. Kérjük, hogy fizikai segítséget adjanak a mintavételhez, mert a silófúrás embert próbáló feladat!
A mintavétel napi díj 50.000 Ft + Áfa/nap és 90 Ft/km + Áfa (Csesztve falutól számítva oda-vissza).
Elérhetőségeink:
- Laboratóriumvezető: Podmaniczky Tímea + 36 20 219-9512, podmaniczky.timea@atkft.hu (szolgáltatás megrendelése)
- Laboratóriumigazgató: Orosz Szilvia +36 30 565-3919, orosz.szilvia@atkft.hu (szakmai kérdések)
- Alvállalkozó mintavevő kollégánk: Vass Róbert + 36 30 746-5895 (mintavevő kolléga)
Reméljük segítségükre lehetünk, különösen a bontatlan silókazlak vizsgálatában.
Üdvözlettel
Orosz Szilvi
——————————————————————————
Dr. Orosz Szilvia
laboratóriumigazgató
Állattenyésztési Teljesítményvizsgáló Kft.
Takarmányanalitikai Laboratórium
Istállóklíma-monitoring
Örömmel értesítjük partnereinket, hogy elindítjuk az istállóklíma-monitoring szolgáltatásunkat.
A monitoring-jelentés diagnosztikai jellegű és adatalapú:
- Mikrokörnyezeti THI értéket és légsebességet mérünk boxonként (min. 2 m/s 50 cm magasságban) és dokumentálunk adatokkal, valamint „szél- és hőtérképpel” istállónegyedenként. Ha az adott istállónegyed reprezentatív az egész istállóra nézve, akkor csak egy istállónegyedben. Mérőeszköz: Kestrel.
- Mikrokörnyezeti THI értéket és légsebességet mérünk a közlekedőtérben 1,5-2 méterenként (min. 3 m/s a tehén fejmagasságában) és dokumentálunk adatokkal, valamint „szél- és hőtérképpel”. Mérőeszköz: Kestrel.
- Hidegfüsttel teszteljük a légmozgás irányát, a természetes szellőzés működését vagy elégtelenségét, utalással a légcsere mértékére, annak elfogadható vagy nem elfogadható állapotára. Ehhez adatokat nem tudunk mellékelni, de írott dokumentációt, fényképet és videofelvételt adunk.
Direkt műszaki javaslatokat nem teszünk, de a problémák jellegét, mértékét és lehetséges forrását, a „forró pontokat” dokumentáljuk, kitérve az alábbiakra:
- a ventilátorok típusa, száma, magassága/dőlésszöge, szabályozása megfelelő-e a tehén mikrokörnyezeti komfortjának biztosítására,
- a tetőgerinc-szellőzés, a csatorna- vagy keresztszellőzés megfelelően működik-e a tehén mikrokörnyezeti komfortjának és a légcserének a szempontjából,
- a tájolás, a nap járása és az uralkodó szélirány hogyan befolyásolja az épület klímáját.
A méréseket végző személy: Dr. Orosz Szilvia
Kiszállás időpontja: megbeszélés szerint.
A klímamonitoring ára: 100.000 Ft + ÁFA/istálló és kiszállási díj. A kiszállási díj az alábbiak szerint alakul:
- Gödöllőtől számítva 100 km-es körön belül 230 Ft + ÁFA/km
- Gödöllőtől számítva 200 km-es körön belül 200 Ft + ÁFA/km
- Gödöllőtől számítva 300 km-es körön belül 170 Ft + ÁFA/km
Elérhetőségeink:
- Laboratóriumvezető: Podmaniczky Tímea + 36 20 219-9512, podmaniczky.timea@atkft.hu (megrendelés)
- Laboratóriumigazgató: Dr. Orosz Szilvia +36 30 565-3919, orosz.szilvia@atkft.hu (szakmai kérdések)
Kedves Partnereink!
Közelgő ünnepi nyitvatartásaink a Tejvizsgáló Laboratóriumban:
- április 18-21.: zárva
- április 22.: előreláthatólag ügyelet, mintavizsgálat nincs
- május 1-4.: zárva
- május 5.: előreláthatólag ügyelet, mintavizsgálat nincs
Kérjük, hogy minden esetben tájékozódjon a vezetők elérhetőségeinek egyikén, ha a fent jelzett napok érintettek a mintabeküldésben.
Az Elisa és mikrobiológiai vizsgálatokat is a fent jelzett időpontokhoz igazítjuk.
Ünnepi nyitvatartásaink a Takarmányanalitikai Laboratóriumban:
- április 18-21.: zárva
- május 1-4.: zárva
Megértésüket köszönjük!
Dr. Takács Márton Dr. Orosz Szilvia
Laboratóriumigazgató Laboratóriumigazgató
2025. április 3.
Az alábbiakban szeretném összefoglalni, hogy az ÁT Kft. a 2025-ös ragadós száj- és körömfájás járványhelyzet kezelésére milyen intézkedéseket foganatosított annak első kitörésének időpontjától.
– március 7-én Társaságunk állategészségügyi igazgatója tájékoztatást adott a kollégáknak a betegség megjelenéséről, a NÉBIH előírásokról, a várható következményekről és a dolgozóink kötelezettségeiről (munkaruhák tisztítása, fertőtlenítése, a telepeken használt eszközök fertőtlenítése, a telepi szabályozások szigorú betartása, a központi épületbe be- és kiszállításra kerülő mintavételi eszközök, tej- és takarmányminták csomagolásának fertőtlenítése a NÉBIH által javasolt vegyszerekkel).
A takarmányminták, valamint a tejmintát magába foglaló mintavételi eszközök a laboratóriumi normál protokoll szerint magas hőmérsékleten kerülnek kezelésre (szárítószekrény, mosogatógép). A telepekre küldött flakonok és ládák a központból fertőtlenítve kerülnek ki. Ez a technológia a jelenlegi járványhelyzettől függetlenül is így működik.
Honlapunkra és Facebook oldalunkra 03.10-én kerültek ki a NÉBIH elektronikus felületén található információk és felhívás a helyzet súlyosságára. Ilyen jellegű bejegyzésekkel folyamatosan igyekszünk is tájékoztatni a követőinket saját kommunikációs csatornáinkon keresztül.
– március 11-én ügyvezetői utasítást adtunk ki, amely magába foglalta, hogy a gödöllői központi épületben nem léphet be semmilyen külsős partner vagy szolgáltató, de olyan ÁT Kft. dolgozó sem, aki érintkezhetett fogékony állatfajt tartó gazdasággal. A tej- és takarmánymintákat hozó személyek, futárok szintén nem léphetnek be az épületbe, a minta átvétel és fertőtlenítés csak egy megadott helyen történhet. A Takarmányanalitikai Laboratórium elszeparálta magát a központi épület többi részétől.
Még ugyanezen a napon megkezdtük egyszerhasználatos védőruházatból és fertőtlenítőszerekből álló egységcsomagok összeállítását a termelésellenőreink, csoportvezetőink, régióigazgatóink számára. Ezek már országszerte kiosztásra kerültek. Ekkor felmértük a fogékony állatfajt tartó kollégáinkat is.
– március 21-én kiadtuk a járványvédelmi tervünket, amely magában foglalja a tenyészetek területén és a gödöllői épületben dolgozó kollégáink járványügyi kötelességeit a munkavégzés során. Ez elsősorban a tenyészeteket látogató termelésellenőrök, csoportvezetők, régióigazgatók, valamint a gödöllői központban működő laboratóriumok kötelezettségeit tartalmazza, különös tekintettel a személyi higiéniára, a munkaruha és eldobható védőfelszerelés használatára, a fertőtlenítés fontosságára, a központba való belépés korlátozására stb. Emellett ügyvezetői kérést fogalmaztunk meg dolgozóink felé, hogy a magyarországi és szlovákiai kitörési pontok körüli területek látogatását még magáncélból is kerüljék, valamint a velük egy háztartásban élő családtagoknak is ezt jelezzék.
– március 27-én kiadtunk egy újabb ügyvezetői utasítást, amely kimondottan a tenyészetek területén végzett termelésellenőrzéshez kapcsolódó mintavétel járványügyi szabályozásáról szól, amely mintegy ellenőrző listaként is szolgál a régiókban dolgozó igazgatók, csoportvezetők és termelésellenőrök számára. Először is, a tenyészet által előírt a járványügyi intézkedést minden esetben be kell tartania dolgozóinknak. Az általunk előírtak pedig a következők: A kollégáink nem hajthatnak be saját gépjárművel a telep területére. A mintavételhez szükséges ládákat kívülről le kell fertőtleníteni a telepre való beszállítás előtt. A telepen az öltöző használata, a kéz és lábfertőtlenítés kötelező. Ha a telep biztosít munkaruhát, azt kell felvenni, ha az ÁT Kft. által rendszeresített munkaruhát használja a termelésellenőr, akkor csak tisztát vihet be és vehet fel, a használtat pedig a telep elhagyása előtt zsákba kell tennie, otthon azonnal (min.60 °C-on) kimosnia. A következő telepen csak tiszta munkaruhát vehet fel. Ha egyszerhasználatos védőruházatban történik a munkavégzés, ez a ruházat a munka végeztével a telepen marad, és ott kerül hulladéktárolóba. Lábbeliként csak gumicsizma használható, amelynek fertőtlenítéséről mindig gondoskodni kell. A mintavételi ládákat a telepről kifelé menet is fertőtleníteni kell. A ládák postára való előkészítése (pántolás) csak a telepen kívül történhet meg. A telepen használt egyéb eszközök, mint a kézi számítógép külső és a TRU-TEST mintavevők külső-belső fertőtlenítéséről is folyamatosan gondoskodni kell. Ez utóbbiak vonatkozásában megoldottuk, hogy ne kelljen telepről-telepre hordani őket, ezzel is csökkentve a ragályfogó tárgyak mozgatását.
Az ÁT Kft. ügyvezetése, operatív vezetése az ÁEÜ igazgatóval folyamatosan kommunikál, figyeli a hivatalos NÉBIH értesítéseket és tájékoztatókat, és ezeknek megfelelően hozzuk meg az ÁT Kft. következő intézkedéseit. Munkánk során igyekszünk a partnereink által előírt szabályokat is maradéktalanul betartani, hiszen a járvány leküzdése az egész szarvasmarha ágazat számára, de más ágazatok és végső soron a hazai gazdaság számára is kiemelten fontos, és így a magyar emberek közös érdeke és kötelessége!
Kövesdi Zsolt
ügyvezető
2025. április 2.
Két Győr-Moson-Sopron vármegyei szarvasmarhatelepen igazolta a ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírus jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal laboratóriuma. A Darnózseli és Dunakiliti településeken található állományokban április 1-jén azonosították a klasszikus tüneteket, a fertőzöttséget 2-án reggel a laboratóriumi vizsgálatok is megerősítették. A helyi hatósági szakemberek megkezdték a szükséges járványvédelmi intézkedéseket.
Forrás: Nébih (https://portal.nebih.gov.hu/-/ujabb-telepeken-jelent-meg-a-ragados-szaj-es-koromfajas)
2025. március 26.
A Győr-Moson-Sopron vármegyei Levél településen egy tejelő szarvasmarha-állományban igazolta a ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) betegség jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma. A vírusürítés csökkentése érdekében a 3000 állatot számláló gazdaság vakcinázását a vármegyei kormányhivatal szakemberei haladéktalanul megkezdték, és napokon belül elindul a telep felszámolása is. A győri és mosonmagyaróvári járásokban több korlátozó intézkedés is életbe lépett.
Forrás: Nébih (https://portal.nebih.gov.hu/rszkf)
2025. március 25.
Forrás Nébih honlap: Zártan tartás,legeltetési tilalom és kötelező vágás szükséges az RSzKF megfékezéséhez – Nébih
Három, egy medvei, egy csiliznyáradi és egy bakai szarvasmarha állományban állapította meg múlt héten a szlovák hatóság az RSzKF kórokozó jelenlétét. A járvány megfékezése érdekében dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos újabb intézkedések bevezetéséről döntött. Győr-Moson-Sopron vármegyében, a határ menti 10 km-es sávban legeltetési tilalom lépett érvénybe április 7-ig. A szlovákiai kitörések miatt létrehozott megfigyelési körzetben a szarvasmarhákat és juhokat ez idő alatt kötelező zártan tartani. A sertések jelentős szerepet játszhatnak a vírus terjesztésében. A járványügyi kockázat számottevően csökkenthető a sertésállomány levágásával, amit a korlátozott területen március 31-ig kell megtennie a gazdáknak. A háztájit tartók választhatják a házi vágást, amelynek időpontját előzetesen be kell jelenteniük a helyi állategészségügyi szolgálatnak, mivel a levágott állatból ez esetben is mintavétel történik. Alternatív megoldásként az állatok levágásával, állami kártalanítás mellett, a hatóság is megbízható.
Dr. Monostori Attila
Főállatorvos
Állattenyésztési Teljesítményvizsgáló Kft
2100, Gödöllő, Dózsa György út 58
Mobil: +36204640147
E-mail: monostori.a@t-online.hu, monostori.attila@atkft.hu
2025. március 18.
A ragadós száj- és körömfájás miatt bevezetett korlátozások az alábbiak szerint módosulnak
Dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos március 17-én adott tájékoztatása alapján:
- A kilenc vármegye (Baranya, Fejér, Komárom-Esztergom, Pest, Somogy, Tolna, Vas, Veszprém, Zala) területén elrendelt korlátozások feloldásra kerültek.
- A fogékony állatok külföldre történő kiszállításának tilalma csak Győr-Moson-Sopron vármegyében marad érvényben.
- Győr-Moson-Sopron vármegyében a fogékony állatok technológiai mozgatása, valamint azonnali vágásra történő szállítása engedélyezett, minden más célra történő mozgatás esetén a korlátozás érvényben marad. Azonnali vágás céljára fogékony állatok a vármegye területéről is kiszállíthatóak, a technológiai mozgatás azonban csak a vármegye területén történhet.
- Győr-Moson-Sopron vármegyében minden további, korábban hozott intézkedés további értesítésig érvényben marad.
2025. március 10.
Megjelent a ragadós száj- és körömfájás betegség Magyarországon
Tisztelt Partnereink!
2025. március elején Ragadós Száj- és Körömfájás (RSZKF) betegséget diagnosztizáltak egy Győr-Moson-Sopron megyei tenyészetben. A hatóság elrendelte az állomány zárlatát és kényszerleölését. A betegség károkozására és könnyű terjedésére való tekintettel Magyarország dunántúli régióiban és Pest vármegyében forgalmi korlátozást és zárlatot rendelt el.
A ragadós száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat (például: szarvasmarha, sertés, juh, kecske, bivaly, vadon élő kérődzők) érinti. A betegség fő tünetei közé tartozik a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban, illetve a lábvégeken. A ragadós száj- és körömfájás emberekre nagyon ritkán terjed át, az állatállományokban azonban rendkívül nagy ragályozó képessége és gyors terjedése miatt megjelenése súlyos gazdasági következményekkel jár. A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, így, ha egy gazdaságban akár csak egy állatnál is megerősítik a betegséget, az összes párosujjú patást fel kell számolni (NÉBIH).
A fertőzés terjedhet a betegség lappangási stádiumában lévő vagy átvészelt, vírushordozó állatokkal, az ilyen állatokból származó nyers hússal, egyéb termékekkel (bőrrel, szőrrel, gyapjúval, tejjel, vágási hulladékokkal stb.), fertőzött takarmánnyal, alommal, trágyával, de szerepet játszhatnak a vírus terjesztésében ragályfogó tárgyak (eszközök, járművek stb.), a fertőzött telepeken megforduló nem fogékony állatok (ló, kutya, macska, madarak stb.), és az ember is, a kézre, a ruházatra és a lábbelire tapadt vírus által. Istállón belül a fertőződés rendszerint közvetlen érintkezéssel, illetve a nyál közvetítésével történik. Az RSZKF vírus ragályozó képessége igen nagy. A vírus a behurcolást követően gyorsan terjed és rendszerint egy-két nap múlva a fertőzött állományokkal közvetlen, de akár közvetett kapcsolatban (szállító járművek, tejeskocsi, ember révén stb.) lévő állományokban is megjelenik. Lappangási ideje szarvasmarhában 2-7 nap.
Ellenálló képessége: A vírus szerves anyagban, nedves és hűvös környezetben hosszabb ideig fertőzőképes marad. Trágyában hetekig, fagyasztott húskészítményben, tejporban hónapokig, levált szaruban pedig évekig is túlél, pH 6.5 alatt vagy pH 10 felett, illetve magas hőmérsékleten (56 °C) inaktiválódik. A környezetben fertőtlenítőszerekkel, mint pl. a 2%-os NaOH, 0,2%-os citromsav, 3%-os nátrium-hipoklorit, hatékonyan semlegesíthető.
A betegség elleni részletes szabályozást a 23/2005. (III. 23.) FVM rendelet a ragadós száj- és körömfájás elleni védekezésről tartalmazza!
A NÉBIH oldalon naprakész információkat találhatnak a betegségről. Kérjük, a szarvasmarhatartókat olvassák rendszeresen!
Az ÁT Kft. honlapján (www.atkft.hu) is naprakész információkhoz juthatnak!
Az ÁT Kft. az alábbi intézkedéseket hozta a betegség ki- és behurcolásának megakadályozása miatt:
- A telepi belépéseknél a fekete-fehér öltözők kötelező használata.
- A munkaruházat és lábbelik fertőtlenítése minden egyes telep után.
- A telepen használt eszközök (tru-test, workabout, hordozó eszközök) fertőtlenítése.
- A Tejvizsgáló Laboratóriumban a befejési ládák és mintavételi flakonok szigorú fertőtlenítése mind beérkezéskor, mind kiküldés előtt. A hulladéktej ártalmatlanítása erre szakosodott szolgáltatóval.
- A Takarmányanalitikai Laboratóriumba beérkező minták csomagolásának fertőtlenítése, a takarmányminták hőmérséklettel való kezelése, a hulladék külön deponálása.
- A központi épületbe tej- és/vagy takarmánymintákat hozó személyek nem léphetnek be.
- A használt védőfelszerelések veszélyes hulladékként való kezelése.
- A dolgozók tájékoztatása a fentiekről és a humánegészségügyi vonatkozásokról. (Közegészségügyi vonzata elenyésző a betegségnek, de hordozók lehetünk.)
Bízunk benne, hogy gyors járványügyi intézkedésekkel sikerül a betegség terjedését megakadályozni!
Az ÁT Kft. minden rendelkezésére álló módszerével ezen lesz!