Állattenyésztési Teljesítményvizsgáló Kft. – szaporítóanyag-forgalmazás

Somos Zoltán tenyésztési igazgató
Tel.: 20/401-5936

RÉGIÓK:

Bács-Kiskun, Békés, Csongrád, Hajdú-Bihar megye
Laurincz Zoltán régióigazgató: laurincz.zoltan@atkft.hu, 66/247-040, +36 20 464-0113
Ormós László csoportvezető: ormos.laszlo@atkft.hu, +36 20 464-0159

Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád, Komárom-Esztergom, Pest megye
Szepesi József régióigazgató: szepesi.jozsef@atkft.hu, +36 20 384-7079
Orosz György csoportvezető: orosz.gyorgy@atkft.hu, +36 20 464-0178
Pauló Tamás csoportvezető: paulo.tamas@atkft.hu, +36 20 916-9133

Győr-Moson-Sopron, Vas, Veszprém, Baranya, Fejér, Somogy, Tolna, Zala
Karácsony László régióigazgató: karacsony.laszlo@atkft.hu 96/514-772, +36 20 464-0101
Schönhardt János csoportvezető: schonhardt.janos@atkft.hu, +36 20 464-0045
Martényi Péter csoportvezető: martenyi.peter@atkft.hu +36 20 464-0082

Tisztelt tenyésztő!

Társaságunk az ÁT Kft. a megalakulása óta elkötelezte magát arra, hogy partnereit minél színvonalasabb, minél többrétű szolgáltatással segítse tenyésztői munkájában.

Ennek érdekében 2010. második felében tárgyalásokat kezdtünk a hazai mesterséges állomásokkal, aminek eredményeképpen megállapodás született, egyenlőre két mesterséges, a Bos-Genetic Kft. és az OMT Zrt., valamint az ÁT Kft. között az alábbi preambulum szellemében.

A tenyésztőszervezetek nemzeti tenyésztési programjának támogatása és védelme, a magyar tenyésztők érdekeinek figyelembevétele, a termelésellenőrzési tevékenység visszaszorulásának mérséklése, valamint szolgáltatási díjtételének alacsonyan tartása érdekében együttműködő felek elhatározzák, hogy a hazai minősítésű bikák szaporító anyagának magyarországi piaci részesedését az Európában szokásos mérték irányába kívánják elmozdítani.”

Meggyőződésünk, hogy a hazai tenyésztők számára a Magyarországon ivadékvizsgált bikák tenyészértékeinek sokkal nagyobb a hagyományos értelemben vett megbízhatósága, mint bármely más országból származó bika ott számított tenyészértékének, mert a szarvasmarha tenyésztésben is működik a sokat emlegetett genotípus környezet interakció.

Bika kínálatunk meglehetősen sokszínű. Ez igaz a származásokra és a különböző tenyészértékekre egyaránt. Ajánlatunkban megtalálhatóak a napjainkban a világon legnépszerűbb és sokat használt vonalak, de van néhány ritka apa is a bikák ősei között.

Minden fontos tulajdonságban vannak az élbolyba tartozó bikák az általunk forgalmazottak között.

Az optimális bika használathoz segítséget tudunk nyújtani a párosítási programunkkal, ami a tenyésztő által kialakított tenyészcél alapján készít egyedi párosítási tervet úgy, hogy elkerüli a rokontenyésztést. Természetesen a mi ajánlatunkban szereplő bikákon kívül bármely más bikát is képes a program párosítani a tenyésztő partnerünk döntésének megfelelően.

A szaporító anyag kínálatunkkal vagy a párosítási tervvel kapcsolatban felmerülő kérdéseivel keresse kollegáinkat.

Az aktuális bikakatalógusunkat itt letöltheti.

PÁROSÍTÁSI TERV

A tenyésztői munka legfontosabb feladatai közé tartozik a nőivarú állomány szelekciója, az apaállatok kiválasztása, majd ezek megfelelő párosítása.

A mai holstein-fríz állományokban a genetikai előrehaladást célzó, klasszikus szelekcióra csak kis mértékben van lehetőség.

A megfelelő tenyészbikák kiválasztása sem mindig egyszerű. Rendelkezésre áll szaporító anyag a világ minden fejlett holstein-fríz tenyésztéssel rendelkező országának, így hazánknak is a legjobb bikáitól. A bikák kiválasztásának szempontjai sokfélék lehetnek, mivel tehénállományonként eltérő, sajátos tenyészcélok érdekeit kell figyelembe venni. Nehezíti a kérdést az, hogy míg a Magyarországon tesztelt bikák estében nagy biztonsággal tudjuk, hogy a leírt tenyészértékektől mit várhatunk, addig a különböző országok tenyészbikái más-más környezetből, más-más bázisra számolt tenyészérték adatokkal szerepelnek az importőrök katalógusaiban A hibákkal terhelt tenyészérték átszámítási lehetőségek miatt a tenyésztő inkább az eddigi tapasztalataira, a vonalak, a különböző kombinációk ismeretére támaszkodhat.

A párosítások megtervezése egy izgalmas, nagy játék, aminek az eredménye csak évek múlva lesz látható. Minden egyedhez meg kell találni a legoptimálisabb bikát úgy, hogy közben a használt bikák száma még kezelhető maradjon.

Az Állattenyésztési Teljesítményvizsgáló Kft. abban szeretne és tud segíteni a tenyésztő partnereinek, hogy a tehén és üsző állományuk széleskörű elemzésével lehetőséget nyújt a bikaválasztás szempontjainak kialakításához és párosítási terv készítéséhez.

Az országban sok szaporító anyag forgalmazó ajánlja fel a párosítási terv elkészítését a tenyésztőknek. Mi a terv elkészítésén túl igény esetén magát a számítógépes párosító programot is átadjuk a partnerünknek, aki aztán maga készítheti el a számára megfelelő párosítási terveit.

Az ÁT Kft. által kínált program a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal által üzemeltetett Szarvasmarha Informatikai Rendszer adatbázisából származó adatokkal dolgozik. Átadáskor a program rendelkezik az összes lajstromszámos holstein-fríz bika pedigré és aktuális tenyészérték információival, valamint a tenyészet tehén és üsző állományának termelési, küllemi fenotípusos és tenyészértékeivel, illetve a származási adataival.

Természetesen a bikák és a tehenek, üszők adatai is folyamatosan frissíthetőek.

A programunk felkínálja a lehetőségét a különféle elemzéseknek.

A pedigré elemzésből láthatóvá válik az, hogy a tenyészetben egy-egy bikának hány lánya, illetve hány unokája van. Érdekes lehet az is, hogy összesen hány bika szerepel apaként a tenyészetben. Minél több az apa, annál indokoltabb a számítógép igénybevétele a beltenyésztés elkerülése érdekében.

 kep11.jpg

A fenotípusos termelési és küllemi, illetve tenyészérték adatok elemzése az állomány eloszlási görbéjének megszerkesztését jelenti.

Feltüntetésre kerül az adott tulajdonság üzemi átlaga, szórásértékei és a tulajdonsághoz tartozó országos átlag is. Egy ilyen görbe „talpának” szélességéből látja a tenyésztő, hogy az adott tulajdonságban mennyire szórt vagy homogén az állománya. Természetesen azt mindenki maga dönti el, hogy számára melyik tulajdonságokban és mennyire fontos a homogenitás.

A tulajdonságok elemzéséből levonható következtetések segítenek a következő időszak állományára vonatkozó tenyészcélok kialakításában és ezen keresztül a bikák kiválasztásában.

kep2.jpg

Az ÁT Kft. párosítási programjának elvi alapját a hasonló tulajdonságú nőivarú egyedek csoportba sorolása jelenti.

A tenyésztő olyan csoportokat alakít ki, amik számára fontos tulajdonság vagy tulajdonságok alapján készülnek.
A csoportba sorolás feltételei lehetnek bármely termelési vagy küllemi fenotípusos vagy tenyészértékek esetleg apa lajstromszám és ezeknek bármilyen kombinációja. Pl: 1.csoport: Egyedeire jellemző, hogy átlag alatti a tej kg tenyészértékük és átlag alatti a tőgyindexük is. Természetesen a csoportba sorolás feltételei számának a racionalitás határt szab. Az az egyed, ami már egyszer az egyik csoportba besorolódott, az már másikba nem kerülhet. Ezért fontos a tulajdonságok között a prioritásokat az elején kialakítani.

 

kep3.jpg

Maga a párosítás úgy történik, hogy a használni kívánt bikák a tenyészértékeik alapján a tenyésztő elképzeléseinek megfelelően rendelhetőek a kialakított nőivarú csoportokhoz.

(Pl: A fenti 1. csoporthoz olyan bikák kerülnek, amik tej kg tenyészértékben és tőgyindexben kifejezetten kedvező tenyészértékűek).

Egy nőivarú csoporthoz célszerű legalább két bikát kijelölni annak érdekében, hogy a rokonság elkerülhető legyen, azaz minden egyedhez párosíthasson bikát a program. Ha azt csak rokonnal tudná megoldani, úgy a kérdéses nőivarú egyedet megjelenteti egy hibalistán.

Tapasztalataink szerint négy, öt csoport kialakítása tűnt a legcélszerűbbnek.

Természetesen a program működik bármely ország bikáinak kiválasztása esetén is.

A tervkészítés végeredményeként kapunk egy listát, amin fel lesz sorolva az összes párosított üsző és tehén fülszám növekvő sorrendben, és mellé kerül a párosított bika lajstromszáma.

Ezen kívül a csoportok külön is listázhatóak, feltüntetve a csoportképzés kritériumait.(Megadja a program bikánként a hozzájuk párosított egyedeket, azok darabszámát, stb.).

Bizonyos esetekben láthatjuk a tehenek, üszők jövendőbeli utódainak az elméleti várható tenyészértékeit is.

Ha a párosítási terv felkeltette az érdeklődését, kollegáimmal szívesen válaszolunk kérdéseire!

Somos Zoltán tenyésztési igazgató: somos.zoltan@atkft.hu, +36 20 401-5936